SDP u Osijeku: Novi Zakon o lovstvu prebacuje odgovornost na poljoprivrednike i vozače

Autor: Novi Radio

"Zakon o lovstvu nije zakon nego razvlašćivanje poljoprivrednika i prebacivanje posla lovoovlaštenika na poljoprivrednike"

SDP u Osijeku: Novi Zakon o lovstvu prebacuje odgovornost na poljoprivrednike i vozače - Novi Radio, Đakovo

Argumentirana rasprava, a ne jednoumlje potrebno je Osječko-baranjskoj županiji, poručila je SDP-ova saborska zastupnica Sanja Bježančević na konferenciji za medije te dodala kako županiji, poljoprivrednom središtu Hrvatske, poljoprivrednici nisu na vrhu prioriteta. - Vlast posljednjih deset godina ne zna što radi. Novaca ima, novci se ulažu, a razvoja nema. Ako pogledate županijski proračun i mjere za poticanje poljoprivrede, 450 tisuća eura godišnje. Kada uzmete u obzir ukupan godišnji županijski proračun, to nije niti 1 posto, rekla je.

Saborska zastupnica Ivana Ribarić Majanović upozorila je na prijedlog izmjena i dopuna Zakona o lovstvu o kojem će se raspravljati u četvrtak u Saboru te poručila da se novim zakonskim rješenjima seljacima otežava ostvarivanje prava na odštetu za štete na poljoprivrednim površinama i vozilima. - Zbog neučinkovitog gospodarenja sa divljači, štete su eksplodirale. Toliko da je u 2025. godini iz proračuna isplaćeno samo za odštete na vozilima 15 milijuna eura, a gdje su tek odštete u poljoprivredi i koliko se brojne odštete u poljoprivredi niti ne prijavljuju. Ribarić dodaje da Zakon o lovstvu nije zakon nego razvlašćivanje poljoprivrednika i prebacivanje posla lovoovlaštenika na poljoprivrednike.

Na kraju Ribarić ističe i problem osiguranja vozila. Novim će zakonom, kaže Ribarić, svatko odgovarati za svoje. Lovačko društvo će imati štetu gubitka divljači, a vozač će imati štetu na svom automobilu te apelira na ministra poljoprivrede da bi netko mogao poginuti izbjegavajući divljač zbog toga što nije imao dodatna sredstva za uplatu osiguranja.



Politika

Sve vijesti
HSU: Nakon "velikog projekta ozelenjivanja" danas gledamo suha stabla - Politika - Novi Radio, Đakovo

HSU: Nakon "velikog projekta ozelenjivanja" danas gledamo suha stabla

"Pred izbore su sadili drveće, sada gledamo suhe grane i bačene tisuće eura"

HSU: Što je grad učinio po pitanju Programa ugradnje dizala - Politika - Novi Radio, Đakovo

HSU: Što je grad učinio po pitanju Programa ugradnje dizala

"Je li Grad Đakovo uopće poduzeo ijedan konkretan korak kako bi se građani uključili u Program ugradnje dizala?"

Ova web stranica radi boljeg rada i poboljšane funkcionalnosti koristi kolačiće (eng. cookies) i slične tehnologije. Ako nastavite s pregledom stranice, smatrat ćemo da ste suglasni s navedenom uporabom. Više informacija »