SDP u Osijeku: Novi Zakon o lovstvu prebacuje odgovornost na poljoprivrednike i vozače
"Zakon o lovstvu nije zakon nego razvlašćivanje poljoprivrednika i prebacivanje posla lovoovlaštenika na poljoprivrednike"
Argumentirana rasprava, a ne jednoumlje potrebno je Osječko-baranjskoj županiji, poručila je SDP-ova saborska zastupnica Sanja Bježančević na konferenciji za medije te dodala kako županiji, poljoprivrednom središtu Hrvatske, poljoprivrednici nisu na vrhu prioriteta. - Vlast posljednjih deset godina ne zna što radi. Novaca ima, novci se ulažu, a razvoja nema. Ako pogledate županijski proračun i mjere za poticanje poljoprivrede, 450 tisuća eura godišnje. Kada uzmete u obzir ukupan godišnji županijski proračun, to nije niti 1 posto, rekla je.
Saborska zastupnica Ivana Ribarić Majanović upozorila je na prijedlog izmjena i dopuna Zakona o lovstvu o kojem će se raspravljati u četvrtak u Saboru te poručila da se novim zakonskim rješenjima seljacima otežava ostvarivanje prava na odštetu za štete na poljoprivrednim površinama i vozilima. - Zbog neučinkovitog gospodarenja sa divljači, štete su eksplodirale. Toliko da je u 2025. godini iz proračuna isplaćeno samo za odštete na vozilima 15 milijuna eura, a gdje su tek odštete u poljoprivredi i koliko se brojne odštete u poljoprivredi niti ne prijavljuju. Ribarić dodaje da Zakon o lovstvu nije zakon nego razvlašćivanje poljoprivrednika i prebacivanje posla lovoovlaštenika na poljoprivrednike.
Na kraju Ribarić ističe i problem osiguranja vozila. Novim će zakonom, kaže Ribarić, svatko odgovarati za svoje. Lovačko društvo će imati štetu gubitka divljači, a vozač će imati štetu na svom automobilu te apelira na ministra poljoprivrede da bi netko mogao poginuti izbjegavajući divljač zbog toga što nije imao dodatna sredstva za uplatu osiguranja.